top of page

Święta, święta i po świętach ...                                                    26.12.2018 r.

    Często  powtarzamy  te  słowa  z  nostalgią,  bo  czas  tak szybko leci i wszystko tak szybko przemija. Przecież tyle pracy wykonaliśmy, by wszystko przygotować, zapiąć na ostatni guzik, a tu ni stąd ni zowąd trzeba wracać do pracy, do codziennych zajęć. W tych naszych powrotach pamiętajmy o tym, że Bóg stał się człowiekiem, aby mroczną rzeczywistość naszego ludzkiego życia rozświetlać niegasnącym światłem nadziei i wypełniać prawdziwym Bożym pokojem.

    Okres Bożego Narodzenia się jeszcze nie skończył. Nadal trwajmy w tej radości z Wcielonego Słowa. Niech Chrystus mieszka w naszych sercach, niech wypełni je miłością, pokojem, radością i przebaczeniem.

   W  najbliższą  niedzielę  będziemy  obchodzić  Uroczystość  Świętej  Rodziny.   Zapraszam wszystkich do udziału w Eucharystii. Przypominam, że na Mszy Świętej o 9.30 pożegnamy Stary Rok, a o g. 12.00 będziemy polecać Bogu wszystkich, których pożegnaliśmy w naszej parafii w mijającym roku.

    Niech Święty Szczepan będzie dla nas wzorem męstwa, a Matka Boża i Święty Józef pomagają nam kochać i odkrywać Jezusa, wzrastać w wierze i niech umacniają naszą nadzieję.

 

                                                                                                   Ks. Leszek Kołodziejczyk

Witaj, Jezu ukochany ...                                                                    23.12.2018 r.

Moi Drodzy !

    Niewiele czasu zostało do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowaniom do radosnego przeżywania pamiątki przyjścia Chrystusa - tajemnicy Wcielenia - towarzyszy wiele wydarzeń. Trzeba zadbać o kościół, być z tymi, którzy już przed świętami w różnych wspólnotach gromadzą się przy stole, aby złożyć sobie życzenia i połamać się opłatkiem. Wszystkim dziękuję za pamięć i zaproszenia.

    Praktycznie wszystko jest już gotowe. Ten ostatni moment wykorzystajmy na nasze duchowe przygotowanie. Niech łaska Boża pomoże nam otworzyć nasze serca Chrystusowi.

Przypominam, że Pasterka w naszej parafii odprawiana jest 24 grudnia ( poniedziałek) o godzinie 22.00.  W Święta Msze Święte są o 7.30, 9.30 i o 12.00.  Wszystkich serdecznie zapraszam do naszego Betlejem.

    Z okazji  Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę wam, aby Chrystus narodził się w waszych sercach i napełnił je miłością. Życzę dużo zdrowia, radości, pokoju. Niech Pan Jezus błogosławi wam, waszym bliskim, całej wspólnocie parafialnej i Kościołowi.

                                                                                       Ks. Leszek Kołodziejczyk

BARBÓRKA   2018                                                                                                     09.12.2018 r.

    Już od tygodnia Górnicy ZGH "Bolesław" S.A. obchodzą swoje święto. Dzisiaj zgromadziliśmy się w parafii polskokatolickiej w Bolesławiu, aby podziękować Bogu, wielbić Go i prosić o potrzebne łaski. Górnictwo to szczególny zawód. Człowiek pracujący pod ziemią nigdy nie jest pewny, czy ujrzy jeszcze dzienne światło. Wszelkie ludzkie zabezpieczenia mogą zawieść. Dlatego Górnik, narażony na nagłą i niespodziewaną śmierć, pamięta o swojej patronce świętej Barbarze. Niezwykła historia Barbary, jej niezłomność, wierność, godność, wewnętrzna wolność rzuca światło na życie każdego z nas. Na co dzień doświadczamy różnych ograniczeń, boimy się o pracę, lękamy się o przyszłość. Jednocześnie nie potrafimy tego wszystkiego złożyć w ręce kochającego nas Boga Ojca. Nie budujemy relacji z Chrystusem przez modlitwę, udział w Eucharystii. Zajęci ziemskimi sprawami zapominamy o naszym ostatecznym celu - niebie. Dzisiaj po raz kolejny powierzmy się Bogu. Święta Barbara niech będzie naszą przewodniczką, patronką, wzorem do naśladowania. To nie jej prześladowcy, a Ona ma koronę zwycięstwa na głowie.

    W imieniu własnym i wszystkich parafian życzę Górnikom dużo zdrowia, sił, pomyślności w pracy, w życiu osobistym i rodzinnym.

Szczęść Wam Boże !  Bóg zapłać za dary: chleb, wino, rudę cynku, piękne biało-czerwone kwiaty, paczki dla dzieci.

    Dziękuję za wspólną modlitwę i obecność Panu Bogusławowi Ochabowi - Prezesowi Zarządu, Dyrektorowi Naczelnemu Zakładów Górniczo - Hutniczych "Bolesław" S.A., Panu Pawłowi Grzebinodze - Członkowi Zarządu, Dyrektorowi Technicznemu Kopalni, Panu Ryszardowi Sajkowskiemu - Naczelnemu Inżynierowi Kopalni, Panu Dariuszowi Binkiewiczowi - Członkowi Rady Nadzorczej. Dziękuję Delegacjom  Związków Zawodowych działających przy ZGH "Bolesław", Pocztom Sztandarowym, Orkiestrze, KGW Bolesław.

    Swoją obecnością zaszczycili nas również: Pan Krzysztof Dudziński - Wójt Gminy Bolesław, któremu gratulujemy zwycięstwa w wyborach i życzymy zdrowia i sił do dalszej pracy i służby. Pan Wójt złożył Górnikom życzenia oraz przypomniał jak ważną rolę pełnią Zakłady Górniczo-Hutnicze w życiu wielu rodzin i samej Gminy. Na moje ręce Pan Wójt złożył z okazji Barbórki dar w postaci koszyka wypełnionego winem, miodem, kawą, słodyczami. Bóg zapłać. Panu Wójtowi towarzyszyła Pani Krystyna Kowalewska - Zastępca Wójta w poprzedniej kadencji, a obecnie Radna Powiatu Olkuskiego. Za dar wspólnej modlitwy dziękuję również Pani Ewie Dychtoń - Przewodniczącej Rady Gminy Bolesław, Pani Iwonie Skupińskiej i Panu Mirosławowi Ćwięczkowi - Radnym naszej Gminy. Dziękuję Pani Ewie Biergunow - Dyrektorce Przedszkola im. Barbórka w Bolesławiu oraz  Paniom Anecie Nawarze i Adriannie Imielskiej - Nauczycielkom, które przygotowały dzieci do występu przed Górnikami.

    Bardzo dziękuję moim kochanym parafiankom za upieczone ciasta, za bigos, za organizację poczęstunku: Pani Teresie Słupskiej, Anicie Kowalskiej, Elżbiecie Wiktor, Wiesławie Wilk, Stanisławie Porębskiej, Stefanii Cabaj, Marii Nidzińskiej, Annie Turskiej, Katarzynie Cabaj, Małgorzacie Kowalskiej. Dziękuję Lucjanowi Wilkowi za koordynację, Robertowi Fryczowi - krucyferariuszowi, Julii Chorzępa za odczytanie Słowa Bożego, Natali Cabaj za zdjęcia.  Dziękuję wszystkim, którzy z nami byli.

 

    "O święta Barbaro, zlituj się nade mną,

      żebym się nie został pod tą ziemią ciemną.

      Żona by płakała, dzieci by płakały,

      boby ojca swego więcej nie widziały".

                                                                                 Ks. Leszek Kołodziejczyk

KRÓLUJ  NAM  CHRYSTE   !                                                 25.11.2018 r.

     Dwa lata temu 20 listopada 2016 r. jako wspólnota parafialna włączyliśmy się w Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Intronizowaliśmy Chrystusa na Króla naszych serc i całego życia. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, którą dzisiaj obchodzimy niech będzie okazją do ponownego otwarcia drzwi Jezusowi, oddania Mu swego życia. Po raz kolejny uznajmy Jego panowanie nad nami, dobrowolnie poddajmy się Prawu Bożemu. Chrystus przyszedł, aby  dać świadectwo prawdzie, świadectwo o prawdziwym życiu. O tym, że ono w ogóle istnieje i że można je osiągnąć przez wyznanie wiary. "Jeżeli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie."  (Rz 10,9 )

     Zatem   powiedzmy   Jezusowi:  Króluj  nam  Chryste !   Zawsze  i  wszędzie !

                                                                                                            Ks. Leszek Kołodziejczyk

Chrystus__Król.jpg

"Potem ujrzałem wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć ..."    01.11.2018 r.

   W Uroczystość Wszystkich Świętych po południu w kaplicy na cmentarzu sprawowaliśmy Eucharystię w intencji zmarłych polecanych Kościołowi w modlitwie wypominkowej.  Po Mszy Świętej, idąc w procesji żałobnej, modliliśmy się za zmarłych z naszych rodzin i za wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na naszym cmentarzu.

   Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych to wyjątkowe dni w roku. Przypominają nam o niebie, o Bogu, do którego zmierzamy. On pragnie mieć nas wszystkich u siebie. W tych dniach myślimy o świętych znanych z obrazów, litanii i różnych modlitw. Myślimy również o naszych bliskich, o rodzicach, dzieciach, babciach, dziadkach, żonach, mężach, braciach, siostrach … , myślimy o tych, którym Bóg pozwala na oczyszczenie się przed wejściem do Domu Ojca. Właśnie w tym mają im pomóc nasze modlitwy i ofiary. One są wyrazem naszej miłości i pamięci, naszej wdzięczności i troski.

    Niech Bóg Miłosierny przyjmie naszych zmarłych do swojego Królestwa, niech obdarzy ich pokojem i da pełnię życia. A w nas niech pomnoży wiarę, nadzieję i miłość.

                                                                                    Ks. Leszek Kołodziejczyk.

​​

DOŻYNKI  GMINNE - ŚWIĘTO  CHLEBA                           02.09.2018 r.

      W  ostatni  dzień  wakacji w bolesławskim  parku  obok  zabytkowego dworku świętowaliśmy  kolejne  dożynki - tym  razem  gminne.  Pan  Wójt  Krzysztof Dudziński zaprosił wszystkich mieszkańców gminy do udziału w święcie chleba. Rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy prowadzonej przez proboszczów parafii położonych na terenie gminy.

    W programie był konkurs Wieńców, koncert Orkiestry Dętej ZGH Bolesław,

występ uczniów Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Krzykawie, koncert Danuty Wiśniewskiej, występ Bieruńskich Bajerów i Zespołu Zbóje.

    Przez uchylone okno dobiega do moich uszu muzyka. Mam nadzieję, że dobra pogoda dopisze do końca, że wszyscy będą się dobrze bawić, że szczęśliwie powrócą do domów, wyśpią się, bo jutro rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny.

    Wśród wielu Zacnych Gości, o których zapewne jutro napisze prasa, była z nami Pani Poseł Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Dziękuję za możliwość bycia razem z Wami wszystkimi.  

                                                              Ks. L.K. 

 

DOŻYNKI PARAFIALNE                                              15.08.2018 r.

 

     Sierpień – miesiąc  Maryjny, miesiąc pielgrzymek, abstynencji alkoholowej, żniw, dożynek - dziękczynienia  za pierwsze dojrzałe ziarno, owoce i warzywa.

    Jak  co  roku  15  sierpnia  w  Uroczystość  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  dziękowaliśmy Bogu  za wszelkie dobro, za owoce ziemi i pracy naszych rąk.  Poświęciliśmy chleby, dar Gospodarza Gminy Bolesław p. Wójta Krzysztofa Dudzińskiego. Jak co roku, poświęcaliśmy wieńce dożynkowe Kół Gospodyń z Bolesławia, Podlipia, Parafialny z Bolesławia, Podlipia i Bukowna.  Poświęciliśmy warzywa,  owoce  i  kwiaty ...

  Po  Mszy Świętej p. Wójt w pięknych słowach pozdrowił wszystkich obecnych, złożył życzenia wszystkim rolnikom, działkowiczom, pszczelarzom, zapewnił o solidarności wobec wszystkich potrzebujących.

Obecni w świątyni podziękowali p. Wójtowi spontanicznymi oklaskami. Panu Wójtowi towarzyszyła małżonka, p. z-ca Krystyna Kowalewska, Przewodnicząca Rady Gminy Ewa Dychtoń, Radni Iwona Skupińska, Mirosław Ćwięczek, sołtysi: Elżbieta Machnik, Andrzej Krzemiński. 

  Bardzo dziękuję wszystkim za dar wspólnej modlitwy. Dziękuję KGW z Bolesławia, Podlipia, Paniom z KGW Laski - Kolonia. Dziękuję Druhom Strażakom i wszystkim parafianom. Imiennie dziękuję p. Elżbiecie Wiktor, Stanisławie Porębskiej, Ryszardowi i Danucie Godyń, Wandzie i Janinie Sośnierz, Alinie Daneckiej, Marlenie Plizga, Robertowi i Beacie Frycz oraz wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i przebiegu uroczystości.

  Niech czujne oczy Maryi Wniebowziętej dostrzegą potrzeby wszystkich, którzy się z nami modlili, potrzeby naszej parafii, Kościoła i wszystkich parafian.

                                                      Ks. Leszek Kołodziejczyk

Błogosławieństwo kierowców i pojazdów                       22.07.2018 r.

       W 16 niedzielę zwykłą odczytaliśmy Ewangelię, w której Jezus zwraca się do Apostołów słowami:  Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco.

Odpoczynek jest nie tylko przywilejem, ale obowiązkiem. Przeżywamy czas urlopów. Rzadko odpoczywamy "na pustkowiu". Najczęściej odwiedzamy miejsca zaludnione. Przemieszczamy się z punktu do punktu własnymi samochodami. Dzisiaj modliliśmy się za wszystkich podróżujących, a kierowców i ich pojazdy błogosławiłem. Niech w drodze towarzyszy nam zawsze Chrystus, a święty Krzysztof - patron wszystkich podróżujących - niech wyprasza nam łaskę roztropności i bezpieczeństwa.

Bóg zapłać wszystkim za obecność  i dar wspólnej modlitwy.              

                                                                                        Ks. Leszek Kołodziejczyk 

BOŻE  CIAŁO                                                                                                                                             31.05.2018 r.

   Słowo Boże Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ukazało nam najpierw Mojżesza, który wrócił z góry Synaj i przedstawił ludowi słowa Boga - Dekalog, będący podstawą Przymierza. Lud oświadczył, że będzie postępował według tych słów. Mojżesz na znak zawartego Przymierza nakazał złożyć ofiarę z cielców, a ich krwią pokropił lud, mówiąc: "Oto krew przymierza, które Pan zawarł z wami ...". Krew symbolizowała życie. Słowa Boga - Dekalog miały być dla ludu źródłem życia.

   Drugie czytanie z Listu do Hebrajczyków wskazuje na wyższość krwi Chrystusa. Jego ofiara z samego siebie, Jego krew oczyszcza sumienia. Życie Chrystusa oddane za nas usprawiedliwia nas, uświęca, jedna nas z Bogiem.

   W Ewangelii Marka usłyszeliśmy samego Chrystusa, który przekonuje, że chleb staje się Jego Ciałem, a wino Jego Krwią. Słowa i gesty Chrystusa zapowiadają ofiarę krzyżową i jej ekspiacyjny charakter. 

   Boże Ciało to szczególne święto dla naszej parafii, bo patronalne. Pojednani z Bogiem przez spowiedź świętą tłumnie przystąpiliśmy do Komunii Świętej. Wierzymy, że zamieszkał w nas sam Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel. Po Mszy Świętej ruszyliśmy z Jezusem do czterech ołtarzy, by karmić się Jego Słowem i wielbić Boga pieśnią eucharystyczną. 

   Wszystkim modlącym się z nami składam serdeczne Bóg zapłać i życzę dobrego odpoczynku. Rodziców, dzieci i wszystkich parafian zapraszam na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w czwartek 7 czerwca na g. 18.00. w czasie Mszy Świętej poświęcimy wianki, a po procesji będzie błogosławieństwo dzieci.

                                                                                                                                     Ks. Leszek Kołodziejczyk

                                     

Rocznica I Komunii Świętej                                     20.05.2018 r.

 

     W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Mszy Świętej o g. 12.00. przeżywaliśmy w naszej parafii Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Podziękowaliśmy Jezusowi za to, że pomimo naszych zaniedbań, On zawsze jest blisko nas, że czeka na nas, że nie gardzi nami, kiedy do Niego powracamy. 

     Prosiliśmy też Ducha Świętego, aby zawsze umacniał naszą wiarę, by był obecny w życiu naszym, naszych rodziców i całej parafii.  Bez pomocy Ducha Świętego nic nie możemy uczynić.

     "Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: «Niech Jezus będzie przeklęty!». Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;  różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;  różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich." (1Kor 12,3-6).

Niech słowa świętego Pawła Apostoła zachęcą nas do codziennej pamięci o Duchu Świętym.              

                                                                   Ks. L.K.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Uroczystość  I  Komunii  Świętej                                                                                                                 13.05.2018 r.

    Przyjęliśmy   w   naszej   parafii   zasadę,  że  Uroczystość  Pierwszej   Komunii  Świętej   będziemy   zawsze   obchodzić

w 2 niedzielę maja. To rozwiązanie okazało się bardzo dobre z wielu względów. Po pierwsze rodzice mogę już na długo wcześniej zarezerwować lokal na przyjęcie komunijne, a po drugie właśnie w tym terminie nie odbywały się uroczystości komunijne w sąsiednich parafiach, a więc nie było "kolizji" i obawy, że ktoś zaproszony na kilka komunii musiał wybierać, gdzie ma iść.

    W tym roku komunia wypadła 13 maja. Przeżywaliśmy w tym dniu Uroczystość Wniebowstąpienia i 101 rocznicę objawień  w  fatimskich.  Święte  dzieci  fatimskie - Franciszek i Hiacynta - są już w niebie. Niech wypraszają naszym dzieciom i ich rodzinom silną wiarę i miłość do Jezusa. On sam, odchodząc do nieba, zapewniał, że będzie z nami aż do skończenia świata,  nie  zostawił  nas  sierotami.   W  sposób  tajemniczy  i  wyjątkowy  jest  obecny  w  Eucharystii. Można powiedzieć, że Komunia jest kluczem do nieba. Obyśmy tego klucza nie zagubili, nie włożyli gdzieś do szuflady i zapomnieli o nim. Niech Chrystus będzie naszą codziennością, najważniejszym celem i wartością w naszym życiu.

    Jak w rodzinie, w domu,  tak i w parafii, w Kościele,  raz są tłuste, a raz chude lata. W tym roku mieliśmy pod względem ilości dzieci rok chudy. Do Komunii przystąpiło czworo dzieci:  Erika, Wiktor, Zosia i Zuzia. Uroczystość była bardzo piękna, atmosfera radosna i wzniosła.  Pogoda idealna.  Rodzice,  babcie,  dziadkowie,  chrzestni  i  inni  goście  bardzo wzruszeni.

    Dziękuję za odwagę czytania Słowa Bożego mamom dzieci: Marcie i Anicie. Pani katechetce Danucie za Modlitwę Wiernych i czuwanie nad całą uroczystością. Wszystkim rodzicom za współpracę, za przygotowanie kościoła i piękną dekorację.   Niech  ten  dzień  pozostanie  na  zawsze  w  naszej  pamięci. Niech Chrystus błogosławi wszystkim, którzy się

z nami modlili.

                                                                                                                                                                                                         Ks. Leszek Kołodziejczyk.      

ZMARTWYCHWSTANIE  PAŃSKIE        01.04.2018 r.

     Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zachęca nas do zastanowienia się nad stanem naszej wiary.

Z Ewangelii Jana dowiedzieliśmy się, że Maria Magdalena powiadomiła Apostołów Piotra i Jana o pustym grobie.

Ci natychmiast się tam udali, aby zobaczyć, co się stało. Kiedy weszli do grobu, zobaczyli leżące płótna oraz chustę. "Ujrzał i uwierzył" - tak napisał Ewangelista o sobie samym. Czy my wierzymy ? Zmartwychwstanie Chrystusa nie jest mitem ani wymysłem, jest faktem historycznym, czy tego chcemy, czy nie. Jezus żyje i będzie ze swoimi wyznawcami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Dzisiaj i my stanęliśmy przed pustym grobem. Nasza chrześcijańska religia jest religią radości. 

Chrystus daje nam nowe życie. Bierze na siebie nasze grzechy i choroby. Wszystko to czyni z miłości do nas. Czy my mamy miłość do Niego ?  Niech te święta odnowią w nas miłość do Jezusa i naszych bliźnich, niech uczą nas wiary i nadziei. Niech Zmartwychwstanie naszego Pana wprowadzi nas w "nową jakość życia".

    Wszystkim bardzo dziękuję za dar wspólnej modlitwy, za to, że przeżywaliście ze mną Triduum Paschalne

i Święta. Niech Jezus błogosławi Wam wszystkim

i udzieli wszelkich potrzebnych łask. 

                                                Ks. Leszek Kołodziejczyk

   

NIEDZIELA  PALMOWA           25.03.2018 r.

   Jak co roku w Niedzielę Palmową przyszliśmy do naszej parafialnej świątyni, aby rozważać Mękę Pańską. Oblicze Boga ukrzyżowanego nie przeraża nas, bo promieniuje miłością i miłosierdziem.  

On przyszedł, aby „przyjść z pomocą strudzonemu” i szukającemu zbawienia człowiekowi, „aby nikt, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16).

Dlatego z palmami w rękach z głębi serca wołaliśmy: „Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!” (Łk 19,36; Mt 21,9).

Modlitwa poświęcenia palm:

Wszechmogący wieczny Boże,
uświęć te gałązki swoim błogosławień-stwem i spraw, abyśmy idąc z radością za Chrystusem Królem, mogli przez Niego dojść do wiecznego Jeruzalem.

                                           Ks. L.K.

REKOLEKCJE                      15.03.2018 r.

    W dniach 12,13,14 marca 2018 r. przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne szkolno - parafialne.  W pierwszym dniu naukę głosił ks. Piotr Własinowicz z Krakowa, drugiego dnia rozważaliśmy z najmłodszymi dziećmi stacje Drogi Krzyżowej a w czasie Mszy Świętej dzieci pomagały mi wyjaśnić fragment Ewangelii o uzdrowionym przy sadzawce Betesda. Trzeciego dnia zostaliśmy pojednani z Bogiem w sakramencie pokuty. Słowo Boże wygłosił ks. Adam Stelmach z Sosnowca.

   Wszystkim bardzo dziękuję za dar wspólnej modlitwy.  Trwajmy przy Jezusie, który tak wiele dla nas uczynił.                                                                      Ks. L.K.

bottom of page